Zestawienie ocen, zwiastunów i opisów 30 najlepszych anime 2017 roku. Jeżeli szukasz jakiegoś ciekawego, świeżego i fajnego anime, to na tej liście znajdziesz przedstawicieli różnych gatunków – romansy, horrory, fantasy i wiele więcej. Zobacz co ma do zaoferowania Made in Abyss i inne tytuły.
Przed wami najnowszy doroczny ranking najlepszych anime, tym razem rozpisany na aż 30 tytułów. Znajdziecie tu najlepiej oceniane oraz najpopularniejsze seriale anime, jakie gościły na małych ekranach w 2017 roku. Aby serial został ujęty w zestawieniu musiał się rozpocząć w 2017 roku, jednak mógł być również kontynuowany w roku bieżącym.
Jak zawsze w przypadku tego rankingu staram się, by był on jak najbardziej obiektywny, odkładając na bok moich osobistych faworytów. W bieżącym roku zdecydowałem się dopracować moją excelową formułkę, także teraz wpływ na pozycję serialu anime mają cztery czynniki, każdy o różnej wadze: ocena serialu w serwisie MAL, ocena serialu w serwisie Anime Planet, ocena serialu w serwisie ANIDB, oraz popularność serialu – na co składa się ogólna liczba głosów oddana na wybrane anime.
Samo przepisanie wszystkich głosów do Excela, poprawienie formułki wyliczającej ocenę anime, a następnie analizowanie zebranych danych, trwało ponad 6 godzin. Z najważniejszych statystyk mogę wam zdradzić, że:
- ocenie poddano 194 seriale anime jakie debiutowały w 2017 roku,
- pierwsza 30 najlepszych anime wyliczona na podstawie 2 500 000 głosów fanów,
- 60 najlepszych anime zebrało ponad 3 800 000 głosów fanów,
- drugi sezon Shingeki no Kyojin to najpopularniejsze anime, uzyskało ponad 305 000 ocen.
Łączna punktacja: 45,11 pkt
Czytaj więcej: Opis anime Made in Abyss – ruszamy za przygodą do wnętrza Ziemi
Historia tego serialu rozpoczyna się w Orth, mieście położonym na skraju Otchłani, nieprzebytej i niezbadanej rozpadlinie w ziemi, skrywającej wiele tajemnic dawnej cywilizacji. Z czasem akcja przenosi nas do wnętrza Otchłani, która jest eksplorowana przez tutejszych poszukiwaczy przygód zwanych Nurkami. Najodważniejsi Nurkowie są posiadaczami białych gwizdków i wśród lokalnych mieszkańców są uważani za legendy. Riko jest właśnie córką białego gwizdka imieniem Lyza. Dziewczynka pragnie tak jak matka badać tajemnice Otchłani. Mimo tajemniczej klątwy, która dotyka Nurków, dziewczyna decyduje się ruszyć w głąb. W przygodach towarzyszy jej robo-chłopiec Regu, odkryty przez Riko na pierwszych poziomach Otchłani.
Łączna punktacja: 45,09 pkt
Drugie miejsce na liście najlepszych anime 2017 roku przypadło Gintokiemu i spółce. To już piąty sezon Gintamy, robiony w czasie kiedy manga zbliżała się ku końcowi, dlatego idzie tu wyczuć dużo donioślejszy ton. Tym razem anime skupia się na poważnej historii, w której kluczową rolę odgrywa mistrz Gintokiego - Shouyou Yoshida. Z drugiej strony dostajemy także wątki dzięki którym dowiadujemy się dlaczego na Katsurę wołają „Zura”, widzimy Gintokiego w czasach szkolnych, a także poznajemy przeszłość rodziny Kagury. Pozycja obowiązkowa dla wszystkich fanów Gintamy, ale nie jedyna w dzisiejszym rankingu.
Łączna punktacja: 45,02 pkt
Miejsce trzecie na podium zajął drugi sezon Boku no Hero Academia, na który składa się aż 25 wypełnionych akcją odcinków. Anime rozpoczęło emisję wiosną 2017 roku i na początku pozwoliło nam zobaczyć zmagania uczniów Akademii UA podczas szkolnego festiwalu sportowego. W trakcie tego wydarzenia nasi młodzi bohaterowie mogli zaprezentować swoje zdolności publiczności oraz rekruterom. Po szkolnym festiwalu Midoriya rozpoczyna trening pod okiem doświadczonego, aczkolwiek leciwego bohatera, zaś reszta klasy szlifuje swoje umiejętności korzystając z doświadczenia innych dorosłych herosów. Oczywiście, aby nie było za różowo, swój ruch wykonała także grupa złoczyńców z sezonu pierwszego.
Łączna punktacja: 44,99 pkt
Jednym z najlepiej ocenianych anime zeszłego roku jest drugi sezon Owarimonogatari, będący jednocześnie zakończeniem całej serii Monogatari. Dla fanów serii jest to pozycja obowiązkowa, a całą resztę w pierwszej kolejności odsyłam do samych początków, czyli anime Bakemonogatari, które debiutowało w 2009 roku. O czym jest to anime? Anime przedstawia historię Koyomi Araragiego, ucznia liceum, który po ataku wampira zyskał ponadludzkie zdolności. Od czasu ataku przeżył wiele przygód, w które wplątane były wampiry, duchy, zjawy, bogowie i inne mityczne stwory. Jeżeli chciałbyś zacząć oglądać serię Monogatari, to w tym miejscu, na angielskiej Wikipedii, znajdziesz listę ze spisem epizodów.
Łączna punktacja: 44,33 pkt
Rakugo to rodzaj japońskiego przedstawienia, w którym samotny gawędziarz siedzi na scenie i przy pomocy prostych rekwizytów (zazwyczaj używając tylko wachlarza i małego ręczniczka) przedstawia skomplikowaną, często komiczną lub sentymentalną historię. Zazwyczaj historia zawiera dialogi dwóch lub więcej postaci, których wypowiedzi można rozróżnić zmianą tonu głosu, rekwizytem lub zachowaniem gawędziarza. To anime obraca się wokół rakugo, gawędziarzy i ich historii. W tym konkretnym przypadku mamy do czynienia z drugim sezonem Shouwa Genroku Rakugo Shinjuu, w którym coraz większą rolę odgrywa Yotarou, nawrócony drobny przestępca, który postanowił poświęcić się rakugo.
Łączna punktacja: 43,96 pkt
Po czterech latach oczekiwania, w 2017 roku otrzymaliśmy drugi sezon anime Shingeki no Kyojin (Attack on Titan). Serial opowiadający o walce ludzkości z tytanami, to jeden z największych hitów ostatnich lat, dlatego nie powinno dziwić, że to właśnie temu tytułowi przypadło miano najpopularniejszego anime 2017 roku – biorąc pod uwagę ilość wystawionych ocen. W tym sezonie dowiadujemy się kilku ciekawych rzeczy o tytanach: pierwszy raz możemy zobaczyć tytana zwierzęcego, a także poznajemy tożsamość tytana kolosalnego i tytana opancerzonego. To właśnie kolosalny i opancerzony w pierwszym sezonie Shingeki no Kyojin przysporzyli ludzkości wielu problemów, przyczyniając się do śmierci wielu ludzi, w tym matki głównego bohatera.
Łączna punktacja: 43,84 pkt
Szósty sezon Natsume Yuujinchou ponownie zabiera nas do świata mitycznych stworzeń z japońskiej mitologii i wierzeń ludowych. Nasz tytułowy bohater, Takashi Natsume, kontynuuje misję oddawania imion yokai, umieszczonych w Księdze Przyjaciół odziedziczonej po swojej babce Reiko. W przygodach towarzyszy mu Madara, duchowy doradca, który niejednokrotnie ratował Natsume przed najgroźniejszymi yokai. Pomoc Madary przydaje się już w pierwszym odcinku, kiedy to Natsume nieoczekiwanie zostaje odmłodzony przez pewnego yokai, zapominając o wszystkim co działo się w ciągu ostatnich lat. To ciepła historia pobudzająca wyobraźnię, historia ucząca nas o japońskich duchach, bóstwach, demonach i innych potworach.
Łączna punktacja: 43,82 pkt
W minionym roku otrzymaliśmy drugi sezon 3-gatsu no Lion, serialu opowiadającego o młodym graczu shogi. Głównym bohaterem anime jest Rei, 17-letni profesjonalny gracz shogi, gry nazywanej japońskimi szachami. W pierwszym sezonie dowiedzieliśmy się, że Rei jest jednym z najbardziej obiecujących zawodników swojej generacji. Chociaż nie można mu odmówić sukcesów, to nie wiedzie się mu dobrze w życiu prywatnym. Nasz bohater jest typem samotnika, jednak w kolejnych odcinkach zaczyna dojrzewać jako gracz i człowiek, w czym pomaga mu poznanie Akari Kawamoto oraz jej młodszych sióstr - Hinaty oraz Momo.
Łączna punktacja: 43,43 pkt
Jeszcze przed nadejściem finałowego sezonu, otrzymaliśmy Gintamę Porori-hen, czyli anime przedstawiające nam dotychczas niezekranizowane wątki popularnej mangi. Po poważnym sezonie piątym, sezon szósty przyniósł nam więcej żartów i gagów – czyli tego, do czego głównie przyzwyczaiła nas ta komediowa seria. W jednym z odcinków Kagura przedstawi ojcu i Gintokiemu swego chłopaka. Innym razem zobaczymy Hasegawę, który kolejny raz, bezskutecznie chce targnąć się na swoje życie. Kiedy indziej będziemy mogli zobaczyć jak Kagura poradziła sobie jako idolka w duecie z Otsu.
Łączna punktacja: 43,38 pkt
Mahoutsukai no Yome zabierze cię do pełnego magii świata fantasy. Bohaterką anime jest Chise Hatori - nastolatka, która po samobójstwie matki i opuszczeniu przez resztę rodziny, zdecydowała się sprzedać siebie samą jako niewolnicę. Chise jest Sleigh Beggy, bardzo rzadkim magiem, który kosztem krótszego życia potrafi czerpać magię z otoczenia i samej siebie. Jej kupcem został Elias Ainsworth, czarnoksiężnik pragnący by Chise została jego uczennicą oraz narzeczoną. Chise zamieszkuje z Eliasem w niewielkim domu na wsi, gdzie przeżywa swoją pierwszą przygodę z wróżkami. Z czasem wybiera się z Eliasem w inne miejsca, próbując wspólnie rozwiązać problemy sprawiane przez magię i różne fantastyczne stworzenia.
Łączna punktacja: 42,85 pkt
Jesienią 2017 roku Shokugeki no Souma powróciło z trzecim sezonem, po raz kolejny zgarniając wysokie oceny widzów. Serial przedstawia historię nastolatka Soumy Yukihiry, który uczy się w elitarnej szkole kucharskiej, aby zostać najlepszym szefem kuchni na świecie. W anime możemy obserwować pojedynki kucharskie ze szczyptą ecchi w tle. Nasi bohaterowie zostają poddawani coraz trudniejszym wyzwaniom kulinarnym, przy okazji tłumacząc widzom tajniki poszczególnych dań. W nowym sezonie Souma rywalizuje z innymi podczas Festiwalu Księżycowego. Dla naszego bohatera jest to szansa, by rzucić wyzwanie Elitarnej Dziesiątce, najlepszym uczniom Akademii Tōtsuki.
Łączna punktacja: 42,78 pkt
KonoSuba to jedna z najlepiej ocenianych komedii anime ostatnich lat, a jej drugi sezon trzyma poziom poprzedniego. Bohaterem tego widowiska jest Kazuma Satou, który po swojej niefortunnej śmierci odrodził się w świecie fantasy, zabierając ze sobą pewną nieroztropną boginię – Aquę. W drugim sezonie Kazuma oraz jego towarzyszka, wspólnie z Megumin i Lalatiną, muszą sobie poradzić z nowymi problemami. Na początek trzeba wybronić Kauzmę od oskarżenia o zdradę z powodu przypadkowego wysadzenia rezydencji szlacheckiej. Później będzie można zająć się zarabianiem pieniędzy na utrzymanie i innymi przygodami.
Łączna punktacja: 41,93 pkt
Historia serialu toczy się w dalekiej przyszłości, w miejscu zamieszkanym przez klejnoty, które przyjęły formę ludzi. 28 klejnotów musi walczyć z Lunarianami (księżycowi ludzie), którzy przeprowadzają regularne ataki na klejnoty. Lunarianie chętnie wyłapaliby wszystkie klejnoty i przekształcili je w dekoracje. Na szczęście nasze klejnoty nie są bezbronne. Każdy klejnot posiada przypisaną rolę – taką jak medyk lub wojownik. Zaledwie 300-letni Phosphophyllite jest najmłodszym z klejnotów i nie ma jeszcze żadnej roli. Chce pomóc w walce przeciwko mieszkańcom księżyca, ale jest zbyt kruchy, aby walczyć. Mistrz klejnotów przydziela Phos zadanie stworzenia encyklopedii historii naturalnej.
Łączna punktacja: 41,91 pkt
Kobayashi to pracownica biurowa pracująca na stanowisku programisty. Wiedzie spokojne życie, które czasem uprzyjemnia sobie alkoholem. Jeden z takich pijackich ekscesów sprawia, że Kobayashi staje się wybawcą mitycznej bestii – smoczycy Tooru. Ta, nie mogąc się pogodzić, że zawdzięcza coś człowiekowi, decyduje się służyć w mieszkaniu Kobayashi jako pokojówka. Mimo, że Tooru jest niezwykle skuteczna w swojej pracy, to jej metody często przynoszą więcej złego niż korzyści. Poza tym obecność Tooru przyciąga do mieszkania Kobayashi inne smoki, mityczne stworzenia i ciekawe osobowości.
Łączna punktacja: 41,88 pkt
Studio Production I.G po raz kolejny udowadnia, że potrafi robić świetne anime. W środku stawki rankingu najlepszych anime 2017 roku uplasował się serial Ballroom e Youkoso. Jest to historia nastolatka o imieniu Tatara Fujita, który nie ma specjalnych marzeń i planów na przyszłość, jednak próbuje znaleźć coś, czym mógłby zajmować się aż do śmierci. Podczas jednego z nieprzyjemnych incydentów, nasz bohater zostaje uratowany przed oprychami przez Kaname Sengoku, instruktora tańca w Studiu Tańca Ogasawary. To wydarzenie będzie początkiem zmian w życiu Tatary, który szybko zostanie wchłonięty przez świat tańca towarzyskiego.
Łączna punktacja: 41,75 pkt
Tanya Degurechaff to dziewczynka o blond włosach i niebieskich oczach, która mimo niewinnego wyglądu robi zawrotną karierę w armii. Dzięki swojej bezwzględności i zdolnościom taktycznym dorobiła się przydomku „Diabła Renu”. Co jednak sprawiło, że ta dziewczynka jest zdolna do popełniania tak ogromnych okrucieństw? Tanya Degurechaff jest reinkarnacją pewnego japońskiego urzędnika, ateisty, który rzucił wyzwanie bogowi – Bytowi X. Dzięki dowództwu nad batalionem elitarnych magów, Tanya zamierza jak najszybciej awansować w strukturach armii, by uciec przed zagrożeniem ze strony Bytu X.
Łączna punktacja: 41,22 pkt
Anime Little Witch Academia zabiera nas do magicznej akademii Luna Nova, prestiżowej szkoły dla dziewcząt, która uczy jak zostać czarownicą. Główną bohaterką anime jest Atsuko "Akko" Kagari, dziewczyna, która zainspirowana przez czarownicę o imieniu Shiny Chariot, zamierza pójść śladami swojej idolki. Chociaż ludzie uważają magię za przestarzałą i niepotrzebną, Akko wciąż w nią wierzy. Dziewczyna ma zamiar zostać czarownicą, by pokazać światu, że magia wciąż jest cudowną rzeczą. Co ciekawe, w Polsce serial został wypuszczony przez serwis Netflix, gdzie 25 odcinków można obejrzeć z polskimi napisami lub polskim lektorem – do wyboru.
Łączna punktacja: 41,21 pkt
Drugi sezon Uchouten Kazoku, czyli anime, którego fabuła przenosi nas do współczesnego Kioto, gdzie obok ludzi żyją inne mityczne stworzenia, w tym tanuki oraz tengu. Tanuki posiadają zdolność przekształcania się we wszystko co zechcą. Mogą się zmienić w normalnych ludzi, a także dowolne ożywione i nieożywione obiekty. Z kolei tengu to skrzydlate demony, które od zamierzchłych czasów mają na pieńku z tanuki. W drugim sezonie możemy obserwować dalsze przygody Yasaburou Shimogamo, beztroskiego młodego tengu, który ma obsesję na punkcie codziennego życia ludzi i ich interakcji z tanuki oraz tengu.
Łączna punktacja: 41,08 pkt
Tsuki ga Kirei to romans anime w szkolnej rzeczywistości. Bohaterami tej historii są Kotaro Azumi i Akane Mizuno, których poznajemy w trzeciej klasie gimnazjum. Mimo iż początkowo są dla siebie obcy, to ich kolejne spotkania rozbudzają niewinną, młodzieńczą miłości. Oboje są odpowiedzialni za sprzęt na festiwalu sportowym, a pozostawanie w kontakcie umożliwia im komunikator LINE. Chociaż miłość jest cierpliwa, to Kotarou i Akane na własnej skórze przekonują się, że nie zawsze jest prosta. To ostatni rok nauki w gimnazjum, dlatego nasi bohaterowie czują, że w końcu będzie trzeba zebrać się na odwagę i wyjawić sobie uczucia.
Łączna punktacja: 40,93 pkt
Miniony rok przyniósł nam coś dla fanów postapokaliptycznych klimatów. Akcja Shoujo Shuumatsu Ryokou dzieje się w świecie po apokalipsie wywołanej wielką wojną. Widzowie podążają za dwoma dziewczynkami, Yuuri oraz Chito, które po zgliszczach cywilizacji podróżują Kettenkradem – lekkim pojazdem wielozadaniowym wykorzystywanym przez wojsko. Obserwujemy dziewczyny podczas podróży, szukania pożywienia i zaopatrzenia, oraz zwykłego, a jednak niezwykłego, codziennego życia. I chociaż wydawać by się mogło, że zostały pozostawione same sobie, to czasami zdarzy im się natrafić na innych ocalałych.
Łączna punktacja: 40,86 pkt
Quanzhi Gaoshou (znane także pod nazwą The King's Avatar) to rodzynek w dzisiejszym rankingu. Anime prosto z Chin, które pokazało, że w Państwie Środka mogą powstawać serie które zachwycą fanów japońskiej animacji. Bohaterem anime jest Ye Xiu, powszechnie uważany za jednego z najlepszych graczy w grze MMO Glory. Ze względu na pewne wydarzenia zostaje zmuszony do porzucenia kariery e-sportowca i rozpoczęcia pracy menadżera w kafejce internetowej. Na e-sportowej emeryturze nie pozostaje długo. Pojawienie się nowego serwera Glory sprawia, że nasz bohater wraca do czynnej gry. Towarzyszą mu w tym nowi przyjaciele.
Łączna punktacja: 40,53 pkt
Drugi sezon Kekkai Sensen, anime którego akcja rozgrywa się w mieście Hellsalem's Lot, formalnie znanym jako Nowy Jork. Miasto Hellsalem's Lot powstało w wyniku otworzenia się w tym miejscu portalu, który sprowadził do świata ludzi cały wachlarz różnych potworów i innych magicznych stworzeń. Bohaterem serialu jest Leonardo Watch, młody fotograf, który przyjechał do miasta, aby pomóc chorującej siostrze. Po otrzymaniu „wszystko-widzących oczu bogów”, Leonardo został zrekrutowany w szeregi organizacji Libra, zajmującej się utrzymaniem porządku w Hellsalem's Lot i zapobieganiem rozprzestrzenianiu się przestępczości poza miasto.
Łączna punktacja: 39,96 pkt
Fabuła tego serialu anime obraca się wokół Inuyashiki’ego Ichiro, człowieka w późnym okresie dorosłości, który wygląda na dużo starszego niż jest w rzeczywistości. Pewnej nocy nasz bohater staje się ofiarą wypadku z udziałem UFO. To wydarzenie doprowadza do tego, że Inuyashiki traci swoje ludzkie ciało na rzecz mechanicznej powłoki. Chociaż zyskuje siłę dzięki, której jest w stanie pomagać ludziom, to musi stawić czoła psychopacie, który pamiętnej nocy podzielił jego los. Z czasem przeciwnik Ichiro staje się najbardziej poszukiwanym przestępcą w kraju, a jego kolejne zbrodnie w końcu doprowadzają do bezpośredniej walki dwóch cyborgów.
Łączna punktacja: 39,93 pkt
Tworzenie gier daje sporo radości, ale nie można powiedzieć, że jest to praca wysłana wyłącznie różami. W pierwszym sezonie New Game! Przekonała się o tym Aoba Suzukaze, absolwentka szkoły średniej, która zaczęła pracować jako projektant postaci w studiu Eagle Jump. W drugim sezonie na naszą bohaterkę czekają nowe wyzwania, łącznie z pracą nad kolejnym dużym projektem. Oczywiście wracają jej koleżanki z biura i ich dziwne, osobliwe, często zabawne zachowania. Najważniejsze jest jednak to, że będziemy mogli zobaczyć jak Aoba radzi sobie na stanowisku głównego projektanta gry. A jest to praca niełatwa, wymagająca działania nawet po godzinach.
Łączna punktacja: 39,91 pkt
Mianem NEET’a określa się osoby bez pracy, osoby które się nie edukują i nie szkolą, z własnego wyboru pozostające na bezrobociu. Takim właśnie NEET’em jest Moriko Morioka, atrakcyjna kobieta około trzydziestki, która mimo wcześniejszych sukcesów w pracy, aktualnie pozostaje bezrobotna. Nasza bohaterka woli spędzać czas w grze MMORPG Fruits de Mer, w której gra postacią męską. Tutaj poznała nowych przyjaciół, w tym wysokopoziomowego gracza imieniem Lilly. Poza grą, anime pokazuje nam jak Morioka radzi sobie w życiu prywatnym – np. podczas wypadów do okolicznego sklepu, lub odnawiając znajomość z dawnym współpracownikiem.
Łączna punktacja: 39,90 pkt
Historia serialu rozgrywa się w niedalekiej przyszłości. Japoński rząd utworzył elitarną szkołę, której zadaniem jest wykształcenie pokolenia ludzi, którzy w przyszłości będą wspierać kraj wiedzą i umiejętnościami. Do wspomnianej szkoły dostaje się Kiyotaka Ayanokouji – niepozorny, cichy chłopak, który woli zachować dystans wobec kolegów i koleżanek z klasy. Nietypowy system punktowy funkcjonujący w szkole (gdzie za punkty można kupować dowolne rzeczy), a także zagrożenie jakie spada na klasę głównego bohatera, sprawiają, że ten zaczyna działać. W cieniu innych prowadzi działania, które świadczą o jego ponadprzeciętnej inteligencji i sprawności fizycznej.
Łączna punktacja: 39,78 pkt
Tsurezure Children to anime przedstawiające widzom różne oblicza młodzieńczej miłości – miłości odwzajemnionej i nieodwzajemnionej, miłości niewinnej i miłości szalonej. Na anime składa się seria romantycznych historii, które są ze sobą luźno połączone. Już w pierwszym odcinku możemy ujrzeć historię nastolatków, którzy mimo iż są w sobie zakochani, to czekają na ruch jaki wykona druga osoba. Jest też historia prezydenta samorządu uczniowskiego, który przyłapuje koleżankę na paleniu i prosi ją o pocałunek w zamian za niezgłoszenie jej wykroczenia. Więcej historii miłosnych zobaczysz oglądając Tsurezure Children.
Łączna punktacja: 39,69 pkt
Historia Demi-chan wa Kataritai rozgrywa się w świecie, który zamieszkują pół-ludzie. Tetsuo Takahashi jest nauczycielem biologii, który fascynuje się pół-ludźmi i chciałby o nich wiedzieć jak najwięcej. Tak się składa, że w szkole w jakiej pracuje nasz bohater jest kilka miłych potworzyc, które z czasem otwierają się na Takahashiego. W tym gronie znalazło się miejsce na energiczną wampirzycę unikającą gryzienia innych w szyję, wstydliwą nastolatkę z rasy dullahanów, oraz nieśmiałą Yuki-onna, czyli zawsze zimną kobietę śniegu. Jest też sukkub, niezwykle piękna kobieta-demon, która pracuje w szkole jako nauczycielka matematyki.
Łączna punktacja: 39,42 pkt
Anime przenosi nas do świata, którego populacja została zdziesiątkowana przez tajemnicze Bestie. Od tragicznych wydarzeń, które doprowadziły niemal do zagłady ludzkiej rasy, minęło już ponad 500 lat. Wszystkie ocalałe rasy skryły się przed Bestiami na latających wyspach, na których można w miarę spokojnie żyć. W tym momencie wkracza nasz bohater, Willem, jedyny żyjący przedstawiciel ludzkiej rasy, który stracił wszystko podczas wielkiej bitwy przeciwko Bestiom sprzed kilku stuleci. Wybudzony z lodowego snu, nie mając do kogo wrócić, staje się ojcem dla grupy dziewczynek, które mogą odmienić otaczający ich świat.
Łączna punktacja: 39,41 pkt
Hoozuki no Reitetsu to czarna komedia oparta na mandze napisanej i zilustrowanej przez Natsumi Eguchi. Opowieść nawiązuje do tytułowej postaci, demonicznego ogra imieniem Hoozuki, który pracuje dla boga śmierci. W każdym odcinku poważny Hoozuki próbuje rozwiązywać nietypowe problemy, które pojawiają się w piekle. W anime możemy zobaczyć wiele postaci występujących w japońskich legendach i mitologii wschodnioazjatyckiej, które w piekielnej, biurokratycznej machinie, pracują na stanowiskach kierowniczych średniego szczebla. Koniecznie sięgnij po ten tytuł jeżeli chcesz sprawdzić jak ciężkie może być zarządzanie piekłem.
Rok 2017 był bogaty w anime. Każdy z was zapewne ma własny ranking ulubionych anime, dlatego zachęcam was do wypisania w komentarzach tytułów, które was urzekły minionych miesiącach. Dajcie też znać o tym rankingu swoim znajomym. Może znajdą coś dla siebie i dołączą do naszej społeczności. :)
Jak zawsze w przypadku tego rankingu staram się, by był on jak najbardziej obiektywny, odkładając na bok moich osobistych faworytów. W bieżącym roku zdecydowałem się dopracować moją excelową formułkę, także teraz wpływ na pozycję serialu anime mają cztery czynniki, każdy o różnej wadze: ocena serialu w serwisie MAL, ocena serialu w serwisie Anime Planet, ocena serialu w serwisie ANIDB, oraz popularność serialu – na co składa się ogólna liczba głosów oddana na wybrane anime.
Samo przepisanie wszystkich głosów do Excela, poprawienie formułki wyliczającej ocenę anime, a następnie analizowanie zebranych danych, trwało ponad 6 godzin. Z najważniejszych statystyk mogę wam zdradzić, że:
- ocenie poddano 194 seriale anime jakie debiutowały w 2017 roku,
- pierwsza 30 najlepszych anime wyliczona na podstawie 2 500 000 głosów fanów,
- 60 najlepszych anime zebrało ponad 3 800 000 głosów fanów,
- drugi sezon Shingeki no Kyojin to najpopularniejsze anime, uzyskało ponad 305 000 ocen.
Miejsce 1: Made in Abyss
Gatunek: Sci-Fi, Przygoda, Tajemnica, Dramat, FantasyŁączna punktacja: 45,11 pkt
Czytaj więcej: Opis anime Made in Abyss – ruszamy za przygodą do wnętrza Ziemi
Historia tego serialu rozpoczyna się w Orth, mieście położonym na skraju Otchłani, nieprzebytej i niezbadanej rozpadlinie w ziemi, skrywającej wiele tajemnic dawnej cywilizacji. Z czasem akcja przenosi nas do wnętrza Otchłani, która jest eksplorowana przez tutejszych poszukiwaczy przygód zwanych Nurkami. Najodważniejsi Nurkowie są posiadaczami białych gwizdków i wśród lokalnych mieszkańców są uważani za legendy. Riko jest właśnie córką białego gwizdka imieniem Lyza. Dziewczynka pragnie tak jak matka badać tajemnice Otchłani. Mimo tajemniczej klątwy, która dotyka Nurków, dziewczyna decyduje się ruszyć w głąb. W przygodach towarzyszy jej robo-chłopiec Regu, odkryty przez Riko na pierwszych poziomach Otchłani.
Miejsce 2: Gintama.
Gatunek: Akcja, Komedia, Historia, Parodia, Samuraje, Sci-Fi, ShounenŁączna punktacja: 45,09 pkt
Drugie miejsce na liście najlepszych anime 2017 roku przypadło Gintokiemu i spółce. To już piąty sezon Gintamy, robiony w czasie kiedy manga zbliżała się ku końcowi, dlatego idzie tu wyczuć dużo donioślejszy ton. Tym razem anime skupia się na poważnej historii, w której kluczową rolę odgrywa mistrz Gintokiego - Shouyou Yoshida. Z drugiej strony dostajemy także wątki dzięki którym dowiadujemy się dlaczego na Katsurę wołają „Zura”, widzimy Gintokiego w czasach szkolnych, a także poznajemy przeszłość rodziny Kagury. Pozycja obowiązkowa dla wszystkich fanów Gintamy, ale nie jedyna w dzisiejszym rankingu.
Miejsce 3: Boku no Hero Academia 2 sezon
Gatunek: Akcja, Komedia, Super Moce, Szkoła, ShounenŁączna punktacja: 45,02 pkt
Miejsce trzecie na podium zajął drugi sezon Boku no Hero Academia, na który składa się aż 25 wypełnionych akcją odcinków. Anime rozpoczęło emisję wiosną 2017 roku i na początku pozwoliło nam zobaczyć zmagania uczniów Akademii UA podczas szkolnego festiwalu sportowego. W trakcie tego wydarzenia nasi młodzi bohaterowie mogli zaprezentować swoje zdolności publiczności oraz rekruterom. Po szkolnym festiwalu Midoriya rozpoczyna trening pod okiem doświadczonego, aczkolwiek leciwego bohatera, zaś reszta klasy szlifuje swoje umiejętności korzystając z doświadczenia innych dorosłych herosów. Oczywiście, aby nie było za różowo, swój ruch wykonała także grupa złoczyńców z sezonu pierwszego.
Miejsce 4: Owarimonogatari 2 sezon
Gatunek: Tajemnica, Komedia, SupernaturalŁączna punktacja: 44,99 pkt
Jednym z najlepiej ocenianych anime zeszłego roku jest drugi sezon Owarimonogatari, będący jednocześnie zakończeniem całej serii Monogatari. Dla fanów serii jest to pozycja obowiązkowa, a całą resztę w pierwszej kolejności odsyłam do samych początków, czyli anime Bakemonogatari, które debiutowało w 2009 roku. O czym jest to anime? Anime przedstawia historię Koyomi Araragiego, ucznia liceum, który po ataku wampira zyskał ponadludzkie zdolności. Od czasu ataku przeżył wiele przygód, w które wplątane były wampiry, duchy, zjawy, bogowie i inne mityczne stwory. Jeżeli chciałbyś zacząć oglądać serię Monogatari, to w tym miejscu, na angielskiej Wikipedii, znajdziesz listę ze spisem epizodów.
Miejsce 5: Shouwa Genroku Rakugo Shinjuu: Sukeroku Futatabi-hen
Gatunek: Dramat, JoseiŁączna punktacja: 44,33 pkt
Rakugo to rodzaj japońskiego przedstawienia, w którym samotny gawędziarz siedzi na scenie i przy pomocy prostych rekwizytów (zazwyczaj używając tylko wachlarza i małego ręczniczka) przedstawia skomplikowaną, często komiczną lub sentymentalną historię. Zazwyczaj historia zawiera dialogi dwóch lub więcej postaci, których wypowiedzi można rozróżnić zmianą tonu głosu, rekwizytem lub zachowaniem gawędziarza. To anime obraca się wokół rakugo, gawędziarzy i ich historii. W tym konkretnym przypadku mamy do czynienia z drugim sezonem Shouwa Genroku Rakugo Shinjuu, w którym coraz większą rolę odgrywa Yotarou, nawrócony drobny przestępca, który postanowił poświęcić się rakugo.
Miejsce 6: Shingeki no Kyojin 2 sezon
Gatunek: Akcja, Militaria, Tajemnica, Super Moce, Dramat, Fantasy, ShounenŁączna punktacja: 43,96 pkt
Po czterech latach oczekiwania, w 2017 roku otrzymaliśmy drugi sezon anime Shingeki no Kyojin (Attack on Titan). Serial opowiadający o walce ludzkości z tytanami, to jeden z największych hitów ostatnich lat, dlatego nie powinno dziwić, że to właśnie temu tytułowi przypadło miano najpopularniejszego anime 2017 roku – biorąc pod uwagę ilość wystawionych ocen. W tym sezonie dowiadujemy się kilku ciekawych rzeczy o tytanach: pierwszy raz możemy zobaczyć tytana zwierzęcego, a także poznajemy tożsamość tytana kolosalnego i tytana opancerzonego. To właśnie kolosalny i opancerzony w pierwszym sezonie Shingeki no Kyojin przysporzyli ludzkości wielu problemów, przyczyniając się do śmierci wielu ludzi, w tym matki głównego bohatera.
Miejsce 7: Natsume Yuujinchou Roku
Gatunek: Dramat, Fantasy, Shoujo, Obyczajowy, SupernaturalŁączna punktacja: 43,84 pkt
Szósty sezon Natsume Yuujinchou ponownie zabiera nas do świata mitycznych stworzeń z japońskiej mitologii i wierzeń ludowych. Nasz tytułowy bohater, Takashi Natsume, kontynuuje misję oddawania imion yokai, umieszczonych w Księdze Przyjaciół odziedziczonej po swojej babce Reiko. W przygodach towarzyszy mu Madara, duchowy doradca, który niejednokrotnie ratował Natsume przed najgroźniejszymi yokai. Pomoc Madary przydaje się już w pierwszym odcinku, kiedy to Natsume nieoczekiwanie zostaje odmłodzony przez pewnego yokai, zapominając o wszystkim co działo się w ciągu ostatnich lat. To ciepła historia pobudzająca wyobraźnię, historia ucząca nas o japońskich duchach, bóstwach, demonach i innych potworach.
Miejsce 8: 3-gatsu no Lion 2 sezon
Gatunek: Dramat, Gra, Seinen, ObyczajowyŁączna punktacja: 43,82 pkt
W minionym roku otrzymaliśmy drugi sezon 3-gatsu no Lion, serialu opowiadającego o młodym graczu shogi. Głównym bohaterem anime jest Rei, 17-letni profesjonalny gracz shogi, gry nazywanej japońskimi szachami. W pierwszym sezonie dowiedzieliśmy się, że Rei jest jednym z najbardziej obiecujących zawodników swojej generacji. Chociaż nie można mu odmówić sukcesów, to nie wiedzie się mu dobrze w życiu prywatnym. Nasz bohater jest typem samotnika, jednak w kolejnych odcinkach zaczyna dojrzewać jako gracz i człowiek, w czym pomaga mu poznanie Akari Kawamoto oraz jej młodszych sióstr - Hinaty oraz Momo.
Miejsce 9: Gintama.: Porori-hen
Gatunek: Akcja, Komedia, Historia, Parodia, Samuraje, Sci-Fi, ShounenŁączna punktacja: 43,43 pkt
Jeszcze przed nadejściem finałowego sezonu, otrzymaliśmy Gintamę Porori-hen, czyli anime przedstawiające nam dotychczas niezekranizowane wątki popularnej mangi. Po poważnym sezonie piątym, sezon szósty przyniósł nam więcej żartów i gagów – czyli tego, do czego głównie przyzwyczaiła nas ta komediowa seria. W jednym z odcinków Kagura przedstawi ojcu i Gintokiemu swego chłopaka. Innym razem zobaczymy Hasegawę, który kolejny raz, bezskutecznie chce targnąć się na swoje życie. Kiedy indziej będziemy mogli zobaczyć jak Kagura poradziła sobie jako idolka w duecie z Otsu.
Miejsce 10: Mahoutsukai no Yome
Gatunek: Fantasy, Magia, Shounen, ObyczajowyŁączna punktacja: 43,38 pkt
Mahoutsukai no Yome zabierze cię do pełnego magii świata fantasy. Bohaterką anime jest Chise Hatori - nastolatka, która po samobójstwie matki i opuszczeniu przez resztę rodziny, zdecydowała się sprzedać siebie samą jako niewolnicę. Chise jest Sleigh Beggy, bardzo rzadkim magiem, który kosztem krótszego życia potrafi czerpać magię z otoczenia i samej siebie. Jej kupcem został Elias Ainsworth, czarnoksiężnik pragnący by Chise została jego uczennicą oraz narzeczoną. Chise zamieszkuje z Eliasem w niewielkim domu na wsi, gdzie przeżywa swoją pierwszą przygodę z wróżkami. Z czasem wybiera się z Eliasem w inne miejsca, próbując wspólnie rozwiązać problemy sprawiane przez magię i różne fantastyczne stworzenia.
Miejsce 11: Shokugeki no Souma: San no Sara
Gatunek: Ecchi, Szkoła, ShounenŁączna punktacja: 42,85 pkt
Jesienią 2017 roku Shokugeki no Souma powróciło z trzecim sezonem, po raz kolejny zgarniając wysokie oceny widzów. Serial przedstawia historię nastolatka Soumy Yukihiry, który uczy się w elitarnej szkole kucharskiej, aby zostać najlepszym szefem kuchni na świecie. W anime możemy obserwować pojedynki kucharskie ze szczyptą ecchi w tle. Nasi bohaterowie zostają poddawani coraz trudniejszym wyzwaniom kulinarnym, przy okazji tłumacząc widzom tajniki poszczególnych dań. W nowym sezonie Souma rywalizuje z innymi podczas Festiwalu Księżycowego. Dla naszego bohatera jest to szansa, by rzucić wyzwanie Elitarnej Dziesiątce, najlepszym uczniom Akademii Tōtsuki.
Miejsce 12: Kono Subarashii Sekai ni Shukufuku wo! 2
Gatunek: Przygoda, Komedia, Supernatural, Magia, FantasyŁączna punktacja: 42,78 pkt
KonoSuba to jedna z najlepiej ocenianych komedii anime ostatnich lat, a jej drugi sezon trzyma poziom poprzedniego. Bohaterem tego widowiska jest Kazuma Satou, który po swojej niefortunnej śmierci odrodził się w świecie fantasy, zabierając ze sobą pewną nieroztropną boginię – Aquę. W drugim sezonie Kazuma oraz jego towarzyszka, wspólnie z Megumin i Lalatiną, muszą sobie poradzić z nowymi problemami. Na początek trzeba wybronić Kauzmę od oskarżenia o zdradę z powodu przypadkowego wysadzenia rezydencji szlacheckiej. Później będzie można zająć się zarabianiem pieniędzy na utrzymanie i innymi przygodami.
Miejsce 13: Houseki no Kuni
Gatunek: Akcja, Fantasy, SeinenŁączna punktacja: 41,93 pkt
Historia serialu toczy się w dalekiej przyszłości, w miejscu zamieszkanym przez klejnoty, które przyjęły formę ludzi. 28 klejnotów musi walczyć z Lunarianami (księżycowi ludzie), którzy przeprowadzają regularne ataki na klejnoty. Lunarianie chętnie wyłapaliby wszystkie klejnoty i przekształcili je w dekoracje. Na szczęście nasze klejnoty nie są bezbronne. Każdy klejnot posiada przypisaną rolę – taką jak medyk lub wojownik. Zaledwie 300-letni Phosphophyllite jest najmłodszym z klejnotów i nie ma jeszcze żadnej roli. Chce pomóc w walce przeciwko mieszkańcom księżyca, ale jest zbyt kruchy, aby walczyć. Mistrz klejnotów przydziela Phos zadanie stworzenia encyklopedii historii naturalnej.
Miejsce 14: Kobayashi-san Chi no Maid Dragon
Gatunek: Obyczajowy, Komedia, FantasyŁączna punktacja: 41,91 pkt
Kobayashi to pracownica biurowa pracująca na stanowisku programisty. Wiedzie spokojne życie, które czasem uprzyjemnia sobie alkoholem. Jeden z takich pijackich ekscesów sprawia, że Kobayashi staje się wybawcą mitycznej bestii – smoczycy Tooru. Ta, nie mogąc się pogodzić, że zawdzięcza coś człowiekowi, decyduje się służyć w mieszkaniu Kobayashi jako pokojówka. Mimo, że Tooru jest niezwykle skuteczna w swojej pracy, to jej metody często przynoszą więcej złego niż korzyści. Poza tym obecność Tooru przyciąga do mieszkania Kobayashi inne smoki, mityczne stworzenia i ciekawe osobowości.
Miejsce 15: Ballroom e Youkoso
Gatunek: Komedia, Sport, Dramat, Romans, Szkoła, ShounenŁączna punktacja: 41,88 pkt
Studio Production I.G po raz kolejny udowadnia, że potrafi robić świetne anime. W środku stawki rankingu najlepszych anime 2017 roku uplasował się serial Ballroom e Youkoso. Jest to historia nastolatka o imieniu Tatara Fujita, który nie ma specjalnych marzeń i planów na przyszłość, jednak próbuje znaleźć coś, czym mógłby zajmować się aż do śmierci. Podczas jednego z nieprzyjemnych incydentów, nasz bohater zostaje uratowany przed oprychami przez Kaname Sengoku, instruktora tańca w Studiu Tańca Ogasawary. To wydarzenie będzie początkiem zmian w życiu Tatary, który szybko zostanie wchłonięty przez świat tańca towarzyskiego.
Miejsce 16: Youjo Senki
Gatunek: Militaria, MagiaŁączna punktacja: 41,75 pkt
Tanya Degurechaff to dziewczynka o blond włosach i niebieskich oczach, która mimo niewinnego wyglądu robi zawrotną karierę w armii. Dzięki swojej bezwzględności i zdolnościom taktycznym dorobiła się przydomku „Diabła Renu”. Co jednak sprawiło, że ta dziewczynka jest zdolna do popełniania tak ogromnych okrucieństw? Tanya Degurechaff jest reinkarnacją pewnego japońskiego urzędnika, ateisty, który rzucił wyzwanie bogowi – Bytowi X. Dzięki dowództwu nad batalionem elitarnych magów, Tanya zamierza jak najszybciej awansować w strukturach armii, by uciec przed zagrożeniem ze strony Bytu X.
Miejsce 17: Little Witch Academia
Gatunek: Przygoda, Komedia, Magia, Fantasy, SzkołaŁączna punktacja: 41,22 pkt
Anime Little Witch Academia zabiera nas do magicznej akademii Luna Nova, prestiżowej szkoły dla dziewcząt, która uczy jak zostać czarownicą. Główną bohaterką anime jest Atsuko "Akko" Kagari, dziewczyna, która zainspirowana przez czarownicę o imieniu Shiny Chariot, zamierza pójść śladami swojej idolki. Chociaż ludzie uważają magię za przestarzałą i niepotrzebną, Akko wciąż w nią wierzy. Dziewczyna ma zamiar zostać czarownicą, by pokazać światu, że magia wciąż jest cudowną rzeczą. Co ciekawe, w Polsce serial został wypuszczony przez serwis Netflix, gdzie 25 odcinków można obejrzeć z polskimi napisami lub polskim lektorem – do wyboru.
Miejsce 18: Uchouten Kazoku 2
Gatunek: Obyczajowy, Komedia, Dramat, FantasyŁączna punktacja: 41,21 pkt
Drugi sezon Uchouten Kazoku, czyli anime, którego fabuła przenosi nas do współczesnego Kioto, gdzie obok ludzi żyją inne mityczne stworzenia, w tym tanuki oraz tengu. Tanuki posiadają zdolność przekształcania się we wszystko co zechcą. Mogą się zmienić w normalnych ludzi, a także dowolne ożywione i nieożywione obiekty. Z kolei tengu to skrzydlate demony, które od zamierzchłych czasów mają na pieńku z tanuki. W drugim sezonie możemy obserwować dalsze przygody Yasaburou Shimogamo, beztroskiego młodego tengu, który ma obsesję na punkcie codziennego życia ludzi i ich interakcji z tanuki oraz tengu.
Miejsce 19: Tsuki ga Kirei
Gatunek: Romans, SzkołaŁączna punktacja: 41,08 pkt
Tsuki ga Kirei to romans anime w szkolnej rzeczywistości. Bohaterami tej historii są Kotaro Azumi i Akane Mizuno, których poznajemy w trzeciej klasie gimnazjum. Mimo iż początkowo są dla siebie obcy, to ich kolejne spotkania rozbudzają niewinną, młodzieńczą miłości. Oboje są odpowiedzialni za sprzęt na festiwalu sportowym, a pozostawanie w kontakcie umożliwia im komunikator LINE. Chociaż miłość jest cierpliwa, to Kotarou i Akane na własnej skórze przekonują się, że nie zawsze jest prosta. To ostatni rok nauki w gimnazjum, dlatego nasi bohaterowie czują, że w końcu będzie trzeba zebrać się na odwagę i wyjawić sobie uczucia.
Miejsce 20: Shoujo Shuumatsu Ryokou
Gatunek: Przygoda, Tajemnica, Sci-Fi, ObyczajowyŁączna punktacja: 40,93 pkt
Miniony rok przyniósł nam coś dla fanów postapokaliptycznych klimatów. Akcja Shoujo Shuumatsu Ryokou dzieje się w świecie po apokalipsie wywołanej wielką wojną. Widzowie podążają za dwoma dziewczynkami, Yuuri oraz Chito, które po zgliszczach cywilizacji podróżują Kettenkradem – lekkim pojazdem wielozadaniowym wykorzystywanym przez wojsko. Obserwujemy dziewczyny podczas podróży, szukania pożywienia i zaopatrzenia, oraz zwykłego, a jednak niezwykłego, codziennego życia. I chociaż wydawać by się mogło, że zostały pozostawione same sobie, to czasami zdarzy im się natrafić na innych ocalałych.
Miejsce 21: Quanzhi Gaoshou
Gatunek: Akcja, GraŁączna punktacja: 40,86 pkt
Quanzhi Gaoshou (znane także pod nazwą The King's Avatar) to rodzynek w dzisiejszym rankingu. Anime prosto z Chin, które pokazało, że w Państwie Środka mogą powstawać serie które zachwycą fanów japońskiej animacji. Bohaterem anime jest Ye Xiu, powszechnie uważany za jednego z najlepszych graczy w grze MMO Glory. Ze względu na pewne wydarzenia zostaje zmuszony do porzucenia kariery e-sportowca i rozpoczęcia pracy menadżera w kafejce internetowej. Na e-sportowej emeryturze nie pozostaje długo. Pojawienie się nowego serwera Glory sprawia, że nasz bohater wraca do czynnej gry. Towarzyszą mu w tym nowi przyjaciele.
Miejsce 22: Kekkai Sensen & Beyond
Gatunek: Akcja, Komedia, Fantasy, Shounen, Super Moce, Supernatural, WampiryŁączna punktacja: 40,53 pkt
Drugi sezon Kekkai Sensen, anime którego akcja rozgrywa się w mieście Hellsalem's Lot, formalnie znanym jako Nowy Jork. Miasto Hellsalem's Lot powstało w wyniku otworzenia się w tym miejscu portalu, który sprowadził do świata ludzi cały wachlarz różnych potworów i innych magicznych stworzeń. Bohaterem serialu jest Leonardo Watch, młody fotograf, który przyjechał do miasta, aby pomóc chorującej siostrze. Po otrzymaniu „wszystko-widzących oczu bogów”, Leonardo został zrekrutowany w szeregi organizacji Libra, zajmującej się utrzymaniem porządku w Hellsalem's Lot i zapobieganiem rozprzestrzenianiu się przestępczości poza miasto.
Miejsce 23: Inuyashiki
Gatunek: Akcja, Dramat, Psychologiczny, Sci-Fi, SeinenŁączna punktacja: 39,96 pkt
Fabuła tego serialu anime obraca się wokół Inuyashiki’ego Ichiro, człowieka w późnym okresie dorosłości, który wygląda na dużo starszego niż jest w rzeczywistości. Pewnej nocy nasz bohater staje się ofiarą wypadku z udziałem UFO. To wydarzenie doprowadza do tego, że Inuyashiki traci swoje ludzkie ciało na rzecz mechanicznej powłoki. Chociaż zyskuje siłę dzięki, której jest w stanie pomagać ludziom, to musi stawić czoła psychopacie, który pamiętnej nocy podzielił jego los. Z czasem przeciwnik Ichiro staje się najbardziej poszukiwanym przestępcą w kraju, a jego kolejne zbrodnie w końcu doprowadzają do bezpośredniej walki dwóch cyborgów.
Miejsce 24: New Game!!
Gatunek: Obyczajowy, KomediaŁączna punktacja: 39,93 pkt
Tworzenie gier daje sporo radości, ale nie można powiedzieć, że jest to praca wysłana wyłącznie różami. W pierwszym sezonie New Game! Przekonała się o tym Aoba Suzukaze, absolwentka szkoły średniej, która zaczęła pracować jako projektant postaci w studiu Eagle Jump. W drugim sezonie na naszą bohaterkę czekają nowe wyzwania, łącznie z pracą nad kolejnym dużym projektem. Oczywiście wracają jej koleżanki z biura i ich dziwne, osobliwe, często zabawne zachowania. Najważniejsze jest jednak to, że będziemy mogli zobaczyć jak Aoba radzi sobie na stanowisku głównego projektanta gry. A jest to praca niełatwa, wymagająca działania nawet po godzinach.
Miejsce 25: Net-juu no Susume
Gatunek: Komedia, Gra, RomansŁączna punktacja: 39,91 pkt
Mianem NEET’a określa się osoby bez pracy, osoby które się nie edukują i nie szkolą, z własnego wyboru pozostające na bezrobociu. Takim właśnie NEET’em jest Moriko Morioka, atrakcyjna kobieta około trzydziestki, która mimo wcześniejszych sukcesów w pracy, aktualnie pozostaje bezrobotna. Nasza bohaterka woli spędzać czas w grze MMORPG Fruits de Mer, w której gra postacią męską. Tutaj poznała nowych przyjaciół, w tym wysokopoziomowego gracza imieniem Lilly. Poza grą, anime pokazuje nam jak Morioka radzi sobie w życiu prywatnym – np. podczas wypadów do okolicznego sklepu, lub odnawiając znajomość z dawnym współpracownikiem.
Miejsce 26: Youkoso Jitsuryoku Shijou Shugi no Kyoushitsu e
Gatunek: Dramat, Psychologiczny, Szkoła, ObyczajowyŁączna punktacja: 39,90 pkt
Historia serialu rozgrywa się w niedalekiej przyszłości. Japoński rząd utworzył elitarną szkołę, której zadaniem jest wykształcenie pokolenia ludzi, którzy w przyszłości będą wspierać kraj wiedzą i umiejętnościami. Do wspomnianej szkoły dostaje się Kiyotaka Ayanokouji – niepozorny, cichy chłopak, który woli zachować dystans wobec kolegów i koleżanek z klasy. Nietypowy system punktowy funkcjonujący w szkole (gdzie za punkty można kupować dowolne rzeczy), a także zagrożenie jakie spada na klasę głównego bohatera, sprawiają, że ten zaczyna działać. W cieniu innych prowadzi działania, które świadczą o jego ponadprzeciętnej inteligencji i sprawności fizycznej.
Miejsce 27: Tsurezure Children
Gatunek: Komedia, Romans, Szkoła, ShounenŁączna punktacja: 39,78 pkt
Tsurezure Children to anime przedstawiające widzom różne oblicza młodzieńczej miłości – miłości odwzajemnionej i nieodwzajemnionej, miłości niewinnej i miłości szalonej. Na anime składa się seria romantycznych historii, które są ze sobą luźno połączone. Już w pierwszym odcinku możemy ujrzeć historię nastolatków, którzy mimo iż są w sobie zakochani, to czekają na ruch jaki wykona druga osoba. Jest też historia prezydenta samorządu uczniowskiego, który przyłapuje koleżankę na paleniu i prosi ją o pocałunek w zamian za niezgłoszenie jej wykroczenia. Więcej historii miłosnych zobaczysz oglądając Tsurezure Children.
Miejsce 28: Demi-chan wa Kataritai
Gatunek: Komedia, Wampiry, Fantasy, Szkoła, SeinenŁączna punktacja: 39,69 pkt
Historia Demi-chan wa Kataritai rozgrywa się w świecie, który zamieszkują pół-ludzie. Tetsuo Takahashi jest nauczycielem biologii, który fascynuje się pół-ludźmi i chciałby o nich wiedzieć jak najwięcej. Tak się składa, że w szkole w jakiej pracuje nasz bohater jest kilka miłych potworzyc, które z czasem otwierają się na Takahashiego. W tym gronie znalazło się miejsce na energiczną wampirzycę unikającą gryzienia innych w szyję, wstydliwą nastolatkę z rasy dullahanów, oraz nieśmiałą Yuki-onna, czyli zawsze zimną kobietę śniegu. Jest też sukkub, niezwykle piękna kobieta-demon, która pracuje w szkole jako nauczycielka matematyki.
Miejsce 29: Shuumatsu Nani Shitemasu ka? Isogashii desu ka? Sukutte Moratte Ii desu ka?
Gatunek: Sci-Fi, Dramat, Romans, FantasyŁączna punktacja: 39,42 pkt
Anime przenosi nas do świata, którego populacja została zdziesiątkowana przez tajemnicze Bestie. Od tragicznych wydarzeń, które doprowadziły niemal do zagłady ludzkiej rasy, minęło już ponad 500 lat. Wszystkie ocalałe rasy skryły się przed Bestiami na latających wyspach, na których można w miarę spokojnie żyć. W tym momencie wkracza nasz bohater, Willem, jedyny żyjący przedstawiciel ludzkiej rasy, który stracił wszystko podczas wielkiej bitwy przeciwko Bestiom sprzed kilku stuleci. Wybudzony z lodowego snu, nie mając do kogo wrócić, staje się ojcem dla grupy dziewczynek, które mogą odmienić otaczający ich świat.
Miejsce 30: Hoozuki no Reitetsu 2 sezon
Gatunek: Komedia, Demony, Supernatural, Fantasy, SeinenŁączna punktacja: 39,41 pkt
Hoozuki no Reitetsu to czarna komedia oparta na mandze napisanej i zilustrowanej przez Natsumi Eguchi. Opowieść nawiązuje do tytułowej postaci, demonicznego ogra imieniem Hoozuki, który pracuje dla boga śmierci. W każdym odcinku poważny Hoozuki próbuje rozwiązywać nietypowe problemy, które pojawiają się w piekle. W anime możemy zobaczyć wiele postaci występujących w japońskich legendach i mitologii wschodnioazjatyckiej, które w piekielnej, biurokratycznej machinie, pracują na stanowiskach kierowniczych średniego szczebla. Koniecznie sięgnij po ten tytuł jeżeli chcesz sprawdzić jak ciężkie może być zarządzanie piekłem.
Rok 2017 był bogaty w anime. Każdy z was zapewne ma własny ranking ulubionych anime, dlatego zachęcam was do wypisania w komentarzach tytułów, które was urzekły minionych miesiącach. Dajcie też znać o tym rankingu swoim znajomym. Może znajdą coś dla siebie i dołączą do naszej społeczności. :)
KOMENTARZE